Previous
Kairat Almaty
Sigma Olomouc
1
2
FT
Leg 2Aggregate: 1 - 4
Game Details
Progres Niederkorn
FC Ufa
1
1
LIVE 50'
Leg 2Aggregate: 2 - 3
Game Details
AEK Larnaca
SK Sturm Graz
1
0
LIVE 45' +1'
Leg 2Aggregate: 3 - 0
Game Details
HJK Helsinki
Olimpija Ljubljana
0
0
LIVE 0'
Leg 2Aggregate: 0 - 3
Game Details
FC Copenhagen
CSKA Sofia
4:30 PM UTC
Leg 2Aggregate: 2 - 1
Game Details
Universitatea Craiova
RB Leipzig
4:30 PM UTC
Leg 2Aggregate: 1 - 3
Game Details
CFR Cluj-Napoca
Alashkert FC
5:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 2 - 0
Game Details
FK Suduva
FK Spartaks Jurmala
5:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 1 - 0
Game Details
FC Midtjylland
T.N.S.
5:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 2 - 0
Game Details
Apoel Nicosia
Hapoel Be'er
5:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 2 - 2
Game Details
FK Kukesi
Torpedo Kutaisi
5:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 2 - 5
Game Details
Zenit St Petersburg
Dinamo Minsk
5:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 4
Game Details
Molde
Hibernian
5:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 0
Game Details
Zalgiris Vilnius
Sevilla FC
5:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
Maccabi Tel-Aviv
Pyunik
5:30 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 0
Game Details
Lucerne
Olympiakos
5:30 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 4
Game Details
LASK Linz
Besiktas
5:45 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
Dinamo Brest
Apollon Limassol
5:45 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 4
Game Details
Zrinjski Mostar
Ludogorets Razgrad
6:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
F91 Dudelange
Legia Warsaw
6:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 2 - 1
Game Details
Atalanta
Hapoel Haifa
6:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 4 - 1
Game Details
FC Basel
Vitesse Arnhem
6:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 1 - 0
Game Details
Brøndby
Spartak Zlatibor Voda
6:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 2 - 0
Game Details
Lech Poznan
Racing Genk
6:15 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 2
Game Details
NK Maribor
Rangers FC
6:15 PM UTC
Leg 2Aggregate: 1 - 3
Game Details
Partizan Belgrade
FC Nordsjaelland
6:30 PM UTC
Leg 2Aggregate: 2 - 1
Game Details
FCSB
Hajduk Split
6:30 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 0
Game Details
Rapid Vienna
Slovan Bratislava
6:30 PM UTC
Leg 2Aggregate: 1 - 2
Game Details
Feyenoord Rotterdam
AS Trencin
6:30 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 4
Game Details
KAA Gent
Jagiellonia Bialystok
6:30 PM UTC
Leg 2Aggregate: 1 - 0
Game Details
Rosenborg
Cork
6:45 PM UTC
Leg 2Aggregate: 2 - 0
Game Details
Rijeka
Sarpsborg FK
6:45 PM UTC
Leg 2Aggregate: 1 - 1
Game Details
Burnley
Istanbul Basaksehir
6:45 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 0
Game Details
Bordeaux
FC Mariupol
6:45 PM UTC
Leg 2Aggregate: 3 - 1
Game Details
Valur Reykjavik
Sheriff Tiraspol
7:00 PM UTC
Leg 2Aggregate: 0 - 1
Game Details
Braga
FC Zorya Luhansk
7:30 PM UTC
Leg 2Aggregate: 1 - 1
Game Details
Next
Istanbul BasaksehirIstanbul Basaksehir
BurnleyBurnley
0
0
FT
Leg 1
Game Details
BurnleyBurnley
AberdeenAberdeen
3
1
AET
Leg 2Aggregate: 4 - 2
Game Details
AberdeenAberdeen
BurnleyBurnley
1
1
FT
Leg 1
Game Details

Milan's Europa League ban overturned by CAS

AC Milan
Read
Rangers FCRangers FC
ShkupiShkupi
2
0
FT
Leg 1
Game Details
ESPN FC  By ESPN

Arsenal may face difficult draw in Europa League round of 32

Arsenal could face a tough Europa League round-of-32 tie against Borussia Dortmund or Napoli when the draw is made on Monday.

The Gunners, who won their group with ease, will be seeded in the draw and face a tie against one of the 11 runners-up from the other Europa League groups or one of the four third-placed Champions League teams with the fewest points in the group stage -- which includes Dortmund and Napoli.

AC Milan, Atletico Madrid, Lazio, Villarreal and Zenit will also be seeded and will hope to avoid a tough tie in the first knockout round.

Along with Dortmund and Napoli, the unseeded teams will include Celtic, Lyon, Marseille, Nice and Real Sociedad in the draw that takes place at midday GMT/7 a.m. ET.

Arsenal's possible opponents: AEK Athens, Borussia Dortmund, Celtic, FC Astana, FC Copenhagen, FCSB, Ludogorets Razgrad, Lyon, Marseille, Napoli, Nice, Ostersunds, Partizan Belgrade, Real Sociedad, Spartak Moscow

No two teams from the same country can be drawn against each other, nor can teams who were in the same Europa League group -- but Champions League drop-down teams can face each other.

Clubs from Ukraine and Russia are also unable to face each other.

Ties will be played on Feb. 15 and 22. Seeded teams will be at home in the second leg, drawn against an unseeded team.

Full draw pots

Seeded: AC Milan, Arsenal, Atalanta, Athletic Bilbao, Atletico Madrid, Braga, CSKA Moscow, Dynamo Kiev, Lazio, Lokomotiv Moscow, RB Leipzig, Salzburg, Sporting Lisbon, Viktoria Plzen, Villarreal, Zenit St Petersburg

Unseeded: AEK Athens, Borussia Dortmund, Celtic, FC Astana, FC Copenhagen, FCSB, Ludogorets Razgrad, Lyon, Marseille, Napoli, Nice, Ostersunds, Partizan Belgrade, Real Sociedad, Red Star Belgrade, Spartak Moscow

Comments

Use a Facebook account to add a comment, subject to Facebook's Terms of Service and Privacy Policy. Your Facebook name, photo & other personal information you make public on Facebook will appear with your comment, and may be used on ESPN's media platforms. Learn more.